03.08.2017
blog

Nerobím to len pre seba

Na vozíku sedím už nie jeden piatok a hneď po úraze som vedel že sa z neho chcem jedného dňa dostať. Postupom času som zistil že to nie je zadarmo a nemožno sa spoliehať na zázrak. Začal som teda pátrať akým spôsobom sa dá ísť za svojím snom a zahodiť vozík.

Začiatok mojej cesty bol na rôznych rehabilitáciach kde som získal základy pre to aby som zvládal náročnejšie prekážky čo sa týka fyzickej a hlavne psychickej stránky.

Môj život na vozíku začal v Národnom Rehabilitačnom Centre Kováčová. Tam som si uvedomil, že niesom sám s hendikepom a prvý krát som si položil otázku: ,,Prečo práve ja by som to mal dokázať a postaviť sa z vozíka?,,

Môj osobný názor je, že NRC Kováčová je príprava na život na vozíku, to znamená že vás tam naučia ako začleniť vozík do každodenního života. Fajn, no môj cieľ bol používať vozík čo najmenej, takže sa to trošku bilo s mojim presvedčením. Nedá mi nespomenúť fyzioterapeutku Janku Čilíkovú, ktorá sa tam o mňa výborne postarala a som jej za to veľmi vďačný. Zo všetkých ďalších centier ktoré som navštívil, musím spomenúť rehabilitačné oddelenie v Pinnelovej Nemocnici, kde som dokázal urobiť svoje prvé kroky pomocou chodítka.

Pred dvoma rokmi začal študovať môj tréner a kamarát Mišo Hančík na FTVŠ. Vtedy vznikol nápad že začneme spolu pravidelne a organizovane cvičiť s jasným cieľom: CHODIŤ! Začali sme sa tomu venovať a skúmať všetko do úplných detailov. Nakoľko u nás informácie o cvičení ľudí s poranením miechy niesú v dostatočnom množstve, rozhodli sme sa vycestovať za informáciami do USA.

Celý November minulého roka sme strávili v San Diegu kde sme cvičili v rehabilitačnom centre Project Walk.

Tu sme získali všetko potrebné  aby sme dosiahli náš stanovený cieľ.

Zvykol som zverejňovať veľa videí a fotiek z môjho tréningu a ďalších vecí čo sa týka cvičenia pre vozíčkarov. Nikdy sme nepostovali video len s vidinou lajkov a zdieľaní ale naopak aby to pomohlo aj ostatním, lebo viem aké to je, keď zostanete v 16 rokoch na vozíku a nemáte sa na koho obrátiť.

Pokiaľ si niekto pozrie naše video alebo ktorýkoľvek príspevok a povie si, že to môže dokázať aj on, tak to splnilo účel.